Как трябва да се отрази и заплати труд при 6-месечен график при сумирано изчисляване на работното време?
Ваш колега вече зададе този въпрос и получи своя отговор. За да получите и Вие готови решения на казуси за работно време, почивки и отпуски, вземете ги в книгата „Работно време, почивки, отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“ тук >>
Ваш колега вече зададе този въпрос и получи своя отговор. За да получите и Вие готови решения на казуси за работно време, почивки и отпуски, вземете ги в книгата „Работно време, почивки, отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“ тук >>
От книгата е и настоящото експертно решение:
Въпрос: Работим на 6-месечен график СИРВ със следното разпределение на смените: Първа смяна - от 07 до 19 часа, втора смяна - от 19 до 7 часа, редовна смяна от 08 до 16:45 часа. Разпределението на графика е следното: от 01-ви януари до 30-ти юни, от 01-ви юли до 31-ви декември. Така направената организация е наложена от естеството на работа – активен отоплите- лен сезон от октомври до април. Графикът се изготвя предварително за всеки един шестмесечен период – целеви график. Поради наличието на различни събития, които не могат да бъдат предвидени за толкова дълъг период – отпуски, болнични - графикът се променя всеки месец, понякога няколко пъти в месеца – фактически график. Практическият ефект от такива промени в графика е следният: сътрудници, които не е предвидено първоначално да бъдат на работа, биват извикани да работят понякога с много кратко време за известяване. Досегашната практика е при промяната тяхното работно време да бъде включено в графика и съответно да влезе в 6-месечната калкулация, като е възможно допълнителната работа да бъде компенсирана или заплатена като извънреден труд в края на периода. Краткият срок на известяване, както и възможното компенсиране отлагане на заплащането до 6 месеца, породиха искания такива промени да бъдат заплащани като извънреден труд в края на текущия месец, като се извадят от баланса. Извън тези казуси, във връзка с отстраняване на настъпили аварии или възникнала производствена необходимост, се налага полагане на труд за част от работна смяна, за което отново възниква искане за заплащане като извънреден труд извън баланса на сумираното работно време Доколко така поставените искания имат законово основание и има ли риск от санкции при изпълнението или неизпълнението им. Възможно ли е чрез други средства да се постигне желаният ефект? Няколко при- мера: Колежка е на редовна смяна - до 16:45. Поради производствена необходимост тя трябва да остане да работи до 18:00.
Как трябва да се отрази и заплати този труд? Колега е в почивка. Във връзка с възникнала авария той трябва да участва в отстраняването 3 часа - това не е пълна смяна. Дейността е топлофикационно дружество. Съгласно браншовия колективен трудов договор – браншовата камара на енергетиците в България, допустимо е периодът на СИРВ да бъде 6 месеца.
Отговор на въпроса даде експерт Красимира Гергева:
След като имате установено сумирано изчисляване на работното време /чл. 142, ал. 2 от КТ и първоначалните графици, съставени при условията на чл. 9а от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, които се променят всеки месец съобразно настъпилите събития, необходимо е да имате предвид, че продължителността на работния ден може да бъде различна, т.е. в един от дните лицето да работи повече часове, а в някои от следващите работни дни по-малко часове. Когато имате промени в графика, е необходимо да се съобразявате също така и с междудневната почивка, която съгласно чл. 152 от КТ е не по-малко от 12 часа. Допълнително отработените часове /посочени в примерите/ следва да включите в новите графици за всеки месец, които при изравняване на часовете, ако реално отработените часове са в повече, ще бъдат извънреден труд, съгласно чл. 9г от Наредбата за работното време, почивките и отпуските и ще заплатите съгласно разпоредбата на чл. 262 от КТ Предвид дългия период на изчисляване на сумираното изчисляване на работното време е разбираемо лицата да претендират за ежемесечно изплащане на извънредните часове, но както е посочено в чл. 9г от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, се изплащат в края на отчетния период. Това означава, че исканията на лицата са в разрез с разпоредбите и бих Ви препоръчала в такъв случай, ако има възможност, да установите по-кратък период на сумирано изчисляване на работното време с оглед своевременно изплащане на извънредния труд, когато има положен такъв. Друг възможен вариант е в такива случаи да определите например едно допълнително възнаграждение, което да заплащате при определени условия.
Източник: „Работно време, почивки и отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“. Вземете книгата тук >>
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари