Според проучване измежду 1500 бизнес лидери и над 17 000 служители в 22 страни всеки трети служител напуска работата си заради желанието да получава по-висока заплата.
Как да прекратите трудов договор - правилно, независимо от ситуацията, в която се намира дружеството и конкретния служител? – Вземете десетки експертни решения в професионалната ТРЗ книга „Прекратяване на трудови договори – решения и съвети от експерти“. Кликнете тук >>
Инфлацията е сред основните причини служителите да търсят по-добри възможности на конкурентния трудов пазар.
Друга причина за смяната на работа е търсенето на по-гъвкаво работно време като повечето от анкетираните служители вече са намерили работодатели, предлагащи тази възможност.
83% от работодателите са съгласни, че са необходими промени в условията на труд и заплащане след дългия период на пандемия.
Най-много желаещи да напуснат работата си са служителите в технологичния и хардуерния сектор – близо 60%.
58% от работодателите заявяват, че от изключителна важност за компаниите е да предлагат дългосрочна стратегия на работа, чрез която да развиват служителите с цел научаване на специфични умения.
От друга страна, се увеличава и броят на работодателите, които имат намерение да търсят нов персонал. Това констатира проучване на Агенцията по заетостта, проведено през февруари – март тази година само за България.
Според проучването 60 842 дружества ще търсят нов персонал през следващите 6 месеца.
Най-търсени са сервитьорите, бармани, готвачи, машинни оператори, шивачи, строители, оперативни счетоводители, електротехници, касиери и др.
Сред завършилите висше образование и правоспособност най-търсени са шофьори, медицински сестри, учители и лекари.
Източник: pariteni.bg
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари