Прекратяването на трудов договор със служителите във фирмата винаги крие своите рискове, особено за ТРЗ служителя, който носи огромна отговорност при изготвянето на цялата документация от А до Я.
Представяме Ви експертно решение на казус във връзка с вписвания в трудова книжка за работник с непълно работно време при прекратяване на трудовия договор. Решението е част от експертното издание „Правилно прекратяване на трудови договори – решения и съвети от експерти“, където ще откриете още много, различни по сложност и вид, реални казуси от практиката на колегите Ви ТРЗ служители и техните експертни решения относно прекратяване на трудови договори и всички особености, произхождащи от прекратяването. Вземете изданието тук >>
Въпрос: Служител е работил при непълно работно време по основен трудов договор съгласно утвърден график, както следва: 2 часа на ден, 4 часа на седмица - 8 дни месечно. Общо отработени дни за въпросния период - 36 дни по 2 часа. При прекратяване на трудовите правоотношения какви трябва да бъдат вписванията в трудовата книжка за удостоверяване на трудовия стаж и следва ли да се издава УП-3?
Отговор на въпроса даде експерт Красимира Гергева:
Трудовата книжка на лицето следва да попълните съобразно изискванията, посочени в съответните колони, като в колона 3 следва да посочите месечното възнаграждение, да поставите наклонена черта и да посочите, че договореното работно време на лицето е 2 часа.
В правоъгълния печат /ако нямате такъв, трябва да изпишете текста, който се посочва в него собственоръчно/, който се поставя от дясната страна на трудовата книжка, посочвате датата на постъпване по трудовото правоотношение, датата на прекратяване на трудовото правоотношение, трудовия стаж цифром и словом и съответно трябва да има подпис на управителя и на главния счетоводител и печат.
От лявата страна на трудовата книжка не следва да посочвате никакъв текст. Само когато лицето работи на пълно работно време съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, от лявата страна на трудовата книжка се вписва следния текст: „Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов стаж“.
До 2018 г. ако този запис в трудовата книжка липсваше, то осигурителният стаж се установяваше с документ по образец, утвърден от управител на НОИ, които се издава от осигурителя, но от 2018 г. работодателите вече нямат задължение да издават УП-2 и УП-3, а информацията при пенсиониране се взима от информационната система на НОИ. Но съгласно чл. 5, ал. 7 от КСО, при поискване от страна на осигуреното лице или негов представител, осигурителят е длъжен в 14-дневен срок да издаде безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход.
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари