През 2024 г. в България са регистрирани 2823 трудови злополуки, което според данни на Националния осигурителен институт представлява увеличение със 114 случая спрямо предходната година.
Вземете готови експертни ТРЗ решения, свързани със законосъобразното разрешаване на по-особени случаи при работа със служители - пенсионери, с ТЕЛК, служители по време на временна нетрудоспособност, в отпуск по майчинство и отглеждане на дете до 2 г. възраст, починали служители, служители, претърпели трудова злополука и други >>>> Актуални към 2025 година >>> в изданието “Трудови правоотношения със служители в затруднение – наръчник за работодатели”. Поръчайте го от тук >>
Въпреки това, броят на смъртните случаи на работното място е намалял с 23, или приблизително с една четвърт.
Най-висок брой смъртни случаи са отчетени в строителния сектор (16), преработващата промишленост (11) и транспортната сфера (9). Общо 53 инцидента с фатален изход са се случили на работното място, докато 11 са настъпили по време на пътя до или от работа.
Статистиката показва, че най-сериозно увеличение на трудовите злополуки е регистрирано в сектора на търговията на дребно (+40), следван от производството на изделия от каучук и пластмаси (+21). В същото време най-значителен спад в броя на инцидентите е отчетен в секторите „Производство на основни метали“ и „Държавно управление“.
През 2024 г. трудовите злополуки са довели до загуба на 164 478 календарни дни, което е с 4119 дни по-малко в сравнение с предходната година. Средната продължителност на временната неработоспособност също е намаляла до 58,26 дни.
На 28 април ще се отбележи Световният ден за безопасност и здраве при работа, насочвайки вниманието към важността на превенцията на трудовите злополуки и професионалните заболявания.
Източник: Pariteni.bg
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари