Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2015 г. за придобиване на специалност
в системата на здравеопазването
(обн., ДВ, бр. 7 от 2015 г.; изм. и доп., бр. 83 от 2015 г.; доп., бр. 88 от 2016 г.; изм. и доп., бр. 58 от 2019 г., бр. 54 от 2020 г., бр. 79 от 2021 г.; попр., бр. 81 от 2021 г.; доп., бр. 96 от 2021 г.; изм. и доп., бр. 51 от 2023 г. и бр. 65 от 2024 г.)
§ 1. В чл. 9 се създава ал. 6а:
„(6а) Учебните програми, утвърдени от ректорите на висшите училища, съдържат включеното в рамковите учебни програми по ал. 3 и тематичен обхват и/или съдържание на задължителните модули и раздели от теоретичното и практическото обучение, определени в рамковите учебни програми. Учебните програми могат да включват и:
1. разработени субмодули и субраздели на определените в утвърдените рамкови учебни програми модули и раздели от теоретичното и практическото обучение;
2. минимален задължителен брой практически дейности (изследвания, манипулации, операции и др.) в случаите, когато в утвърдените рамкови учебни програми не се съдържа такъв брой;
3. минимален задължителен брой практически дейности (изследвания, манипулации, операции и др.), който е по-висок от посочения в утвърдените рамкови учебни програми.“
§ 2. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 9 се изменя така:
„(9) Регионалните здравни инспекции изпращат всяка година до 20 февруари в Националния център по обществено здраве и анализи информация за броя на обявените от базите за обучение в съответната област свободни длъжности за специализанти през предходната календарна година. Информацията се предоставя по образец, утвърден от Националния център по обществено здраве и анализи.“
2. Създава се ал. 10:
„(10) Националният център по обществено здраве и анализи обобщава постъпилата информация по ал. 9 и я предоставя в Министерството на здравеопазването в срок до 20 април.“
§ 3. В чл. 20 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
„(1) Ръководителят на базата за обучение определя за ръководител на специализанта лице със същата призната специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 3 години. За ръководител на специализанти по специалности за лица с професионална квалификация по медицинска професия от професионално направление „Здравни грижи“ и на специализанти по специалности за лица с висше немедицинско образование може да бъде определен и лекар, лекар по дентална медицина или магистър-фармацевт със съответна специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 3 години.“
2. В ал. 3 изречение второ се изменя така:
„За специалност „Обща медицина“ лицата по ал. 2 могат да бъдат ръководители на не повече от девет специализанти, като до завършване на предвиденото в учебната програма практическо обучение в базата за обучение по „Обща медицина“ специализантите не могат да бъдат повече от трима едновременно.“
§ 4. В чл. 25, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се ново изречение второ: „В удостоверението се посочва дали специализантът е прекъсвал обучението си в посочения период, или не, като се отбелязват и периодите на прекъсване.“
2. Досегашното изречение второ става изречение трето.
§ 5. В чл. 29 се правят следните допълнения:
1. В ал. 4 се създава т. 3:
„3. в състава на комисиите да бъдат включени и лица, които отговарят на изискванията на ал. 3, т. 2 и 3 и имат призната специалност в системата на здравеопазването, близка до специалността, за която се създава съответната комисия за държавен изпит за специалност.“
2. Създава се ал. 5:
„(5) Изключението по ал. 4, т. 3 се прилага само при невъзможност да се сформира комисия по реда на ал. 3 и ал. 4, т. 1 и 2.“
§ 6. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
„(1) В срок до 20 януари ръководителите на висшите училища и националните центрове по проблемите на общественото здраве и началникът на Военномедицинската академия (за военномедицинските специалности) изпращат в Министерството на здравеопазването мотивирани предложения за членове на изпитните комисии, които отговарят на изискванията на чл. 29, ал. 3 или 4.“
2. Създава се ал. 4:
„(4) Министърът на здравеопазването може и по своя инициатива да включва в състава на изпитните комисии лица, които отговарят на изискванията на чл. 29, ал. 3 или 4.“
§ 7. В чл. 40, ал. 1 се създава изречение второ: „За самоподготовката, предвидена в учебните програми по неклинични специалности, не се дължи такса.“
§ 8. В чл. 41, ал. 1 се създава изречение второ: „За предвидената в учебните програми самоподготовка не се дължи такса.“
§ 9. Параграф 1 от допълнителната разпоредба се изменя така:
„§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. „Специализант“ е лице с придобита професионална квалификация, което се обучава по реда на тази наредба за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите в системата на здравеопазването.
2. „Близка специалност“ е специалност, в рамковата учебна програма на която има съществени общи раздели и/или модули с рамковата учебна програма по специалността, за която се създава съответната комисия за държавен изпит за специалност.“
§ 10. В приложение № 1 към чл. 1, ал. 2 „Номенклатура на специалностите и сроковете за придобиването им в системата на здравеопазването“ се правят следните изменения и допълнения:
1. В раздел I „Специалности за лица с професионална квалификация „лекар“, в част „Неклинични специалности“ редове с номера 1, 3, 8, 9 и 11 се заличават.
2. В раздел II „Специалности за лица с професионална квалификация „лекар по дентална медицина“ редове с номера 1 и 12 се заличават.
3. В раздел V „Специалности за лица с професионална квалификация „магистър-фармацевт“, в част „Неклинични специалности“ редове с номера 1, 2 и 6 се заличават.
4. В раздел VI „Специалности за лица с професионална квалификация по медицинска професия от професионално направление „Здравни грижи“:
а) в част „Клинични специалности“ на ред с номер 8 думите „Специфични грижи за трансплантирани пациенти“ се заменят със „Здравни грижи в областта на донорството и трансплантациите“;
б) в част „Неклинични специалности“ ред с номер 7 се заличава.
5. В раздел VII „Специалности за лица с висше немедицинско образование“, в част „Неклинични специалности“ редове с номера 1, 3, 4, 10, 11, 12 и 15 се заличават.
6. В раздел VIII „Специалности за лица с висше медицинско или немедицинско образование“ се създават редове с номера 6 – 14:
„
6. |
Регулация и осигуряване на медицинските изделия (за лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти, юристи, икономисти, химици, биотехнолози, биолози, физици, лица с квалификация в областта на общото инженерство и информатиката и компютърните науки) |
2 |
1137 (за лекари) 2137 (за лекари по дентална медицина) 4137 (за фармацевти) 6137 (за юристи, икономисти, химици, биотехнолози, биолози, физици, лица с квалификация в областта на общото инженерство и информатиката и компютърните науки) |
7. |
Икономика на здравеопазването (за лекари и лица с висше немедицинско образование) |
2 |
1064 (за лекари) 6064 (за лица с висше немедицинско образование) |
8. |
Медицинска биохимия (за лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти, биохимици, биолози, молекулярни биолози, химици, генетици и биотехнолози) |
4 |
1062 (за лекари) 2062 (за лекари по дентална медицина) 4062 (за фармацевти) 6062 (за биохимици, биолози, молекулярни биолози, химици, генетици и биотехнолози) |
9. |
Радиационна хигиена (за лекари, инспектори по обществено здраве, лица с квалификация в областта на биологическите, химическите, физическите науки, биотехнологиите и общото инженерство) |
3 |
1069 (за лекари) 5069 (за инспектори по обществено здраве) 6069 (за лица с квалификация в областта на биологическите, химическите, физическите науки, биотехнологиите и общото инженерство) |
10. |
Радиобиология (за лекари и лица с квалификация в областта на биологическите, химическите, физическите науки, биотехнологиите и генното и клетъчното инженерство) |
4 |
1070 (за лекари) 6070 (за лица с квалификация в областта на биологическите, химическите, физическите науки, биотехнологиите и генното и клетъчното инженерство) |
11. |
Токсикология (за лекари и лица с квалификация в областта на биологическите и химическите науки, биотехнологиите, екологията, инженерната химия, химичните, металургичните и хранителните технологии) |
3 |
1072 (за лекари) 6072 (за лица с квалификация в областта на биологическите и химическите науки, биотехнологиите, екологията, инженерната химия, химичните, металургичните и хранителните технологии) |
12. |
Социална медицина и обществено дентално здраве (за лекари, лекари по дентална медицина и лица с квалификация в областта на социалните дейности) |
3 |
1087 (за лекари) 2087 (за лекари по дентална медицина) 6087 (за лица с квалификация в областта на социалните дейности) |
13. |
Анализ на лекарствените продукти (за фармацевти и химици) |
3 |
4091 (за фармацевти) 6091 (за химици) |
14. |
Организация и икономика на фармацевтичното производство (за фармацевти, биолози, икономисти, химици и инженер-химици) |
3 |
4095 (за фармацевти) 6095 (за биолози, икономисти, химици и инженер-химици) |
§ 11. В приложение № 2 към § 4 от преходните и заключителните разпоредби, в раздел VI „Специалности за лица с професионална квалификация по медицинска професия от професионално направление „Здравни грижи“ се създава ред № 5:
„5.
Специфични грижи за трансплантирани пациенти
Здравни грижи в областта на донорството и трансплантациите.“
Преходни и заключителни разпоредби
§ 12. (1) В едномесечен срок от влизането в сила на тази наредба ректорите на висшите училища привеждат утвърдените от тях учебни програми в съответствие с изискванията на чл. 9, ал. 6а.
(2) Специализантите, които са започнали обучението си по утвърдена от ректора на висше училище учебна програма, го довършват по съответната актуализирана учебна програма по ал. 1.
§ 13. (1) В десетгодишен срок от влизане в сила на тази наредба за ръководители на специализанти по специалност „Регулация и осигуряване на медицинските изделия“ могат да бъдат определяни лица с призната специалност „Икономика на здравеопазването“, „Анестезиология и интензивно лечение“, „Болнична фармация“, „Организация и икономика на дистрибуторската и аптечна практика“, „Организация и икономика на фармацевтичното производство“, „Протетична дентална медицина“, „Дентална имплантология“, „Дентална клинична алергология“, „Социална медицина и обществено дентално здраве“ или „Военномедицинско снабдяване“ и трудов стаж по нея не по-малко от 3 години.
(2) В срока по ал. 1 за изпитната комисия за държавен изпит за специалност „Регулация и осигуряване на медицинските изделия“ могат да бъдат предлагани лица с призната специалност „Икономика на здравеопазването“, „Анестезиология и интензивно лечение“, „Болнична фармация“, „Организация и икономика на дистрибуторската и аптечна практика“, „Организация и икономика на фармацевтичното производство“, „Протетична дентална медицина“, „Дентална имплантология“, „Дентална клинична алергология“, „Социална медицина и обществено дентално здраве“ или „Военномедицинско снабдяване“, които отговарят на изискванията на чл. 29, ал. 3, т. 2 и 3.
§ 14. В десетгодишен срок от влизане в сила на тази наредба за ръководители на специализанти по специалност „Дентална, орална и лицево-челюстна хирургия“ могат да бъдат определяни и лица, които притежават едновременно специалностите „Орална хирургия“ и „Лицево-челюстна хирургия“ и имат трудов стаж по тях не по-малко от 3 години.
§ 15. В десетгодишен срок от влизане в сила на тази наредба за ръководители на специализанти по специалност „Гериатрична медицина“ могат да бъдат определяни и лекари с близка специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 3 години.
§ 16. Наредбата е съгласувана с министъра на образованието и науката и с министъра на финансите.
Министър: Силви Кирилов
Изочник: Държавен вестник
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари