Придобитото право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по смисъла на осигурителното законодателство има и свой „собствен“ трудовоправен режим, който се изразява в последиците за осигуреното лице, настъпващи на плоскостта на трудовото право (разбира се, ако то е работник или служител по трудово правоотношение).
Автор на статията - доц. д-р Андрей Александров. Статията е изложена в най-новия брой за месец юли 2021 г. на печатното списание „Съветник: ТРЗ и Осигуряване от А до Я“, където експерти дават конкретни практически анализи и съвети относно темите за:
✓ Особености на трудовия договор и задължения на работодателя. Осигуряване на работещите по трудови правоотношения
✓ Прекратяване на трудовия договор при придобито право на пенсия от работника или служителя
✓ Промяна на работно време
✓ Определяне и изплащане на трудовото възнаграждение
✓ Запор на трудово възнаграждение
✓ Придобиването на трудов стаж и неговото значение в едно трудово правоотношение
✓ Защо е недопустимо назначаването на хигиенист по граждански договор?
Списанието с включените експертни анализи и съвети можете да поръчате тук >>
А ето и продължението на анализа на доц. д-р Андрей Александров:
Възможните концепции в това отношение са различни и в последните години те са обуславяли трудовоправна уредба с противоположни разрешения: на първо място, законодателят може да възприеме идеята, че правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст бележи достигането на момент на предполагаема трайна неработоспособност на лицето, оправдаваща преустановяването на работата по трудовото правоотношение по преценка на работодателя. Възможно е да се приеме също така, че остаряването на човешкия организъм е комбинация от индивидуални психо-физиологични процеси и много от лицата, достигнали „пенсионна“ възраст, са напълно работоспособни, поради което прекратяването на трудовите им правоотношения не се налага по обективни причини. Следвайки тази логика, в периода 2012 г. – 2015 г. законодателят отне правото на работодателя да прекрати трудовия договор поради пенсиониране. Затова си струва най-напред, накратко да се „припомни“ каква беше действащата уредба в последните години, за да се оцени действащото законодателно решение.
Предпоставки за прекратяване на трудовия договор по чл. 328, ал. 1, т. 10 от КТ
За да се приложи разглежданото основание, работникът или служителят следва да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Общите условия, на които трябва да отговаря едно лице, за да придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, са предвидени в чл. 68, ал. 1 – 2 от КСО, като за 2021 г. те са, както следва: за жените – възраст 61 г. 8 м. и осигурителен стаж 36 г.; за мъжете – възраст 64 г. 4 м. и осигурителен стаж 39 г.
Възможността за отпускане на пенсия при по-кратък осигурителен стаж, но на по-висока възраст, е уредена в чл. 68, ал. 3 от КСО: В случай че лицата нямат право на пенсия по ал. 1 и 2, до 31 декември 2016 г. те придобиват право на пенсия при навършване на възраст 65 години и 10 месеца за жените и мъжете и най-малко 15 години действителен осигурителен стаж. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на 67-годишна възраст. През 2021 г. важат изискванията: възраст (и за жените, и за мъжете) - 66 г. 8 м., минимален действителен осигурителен стаж 15 години. „Действителен стаж“ е действително изслуженото време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което лицето е работило по друго правоотношение и е било задължително осигурено за инвалидност, старост и смърт, както и времето, през което лицето е подлежало на задължително осигуряване за своя сметка и е внесло дължимите осигурителни вноски (§ 1, т. 12 ДР на КСО). Казано с други думи, това е време, което реално е отработено, а не приравнен по правните си последици към осигурителен стаж период (напр. време, през което лицето е получавало обезщетение за безработица).
Възможност за отпускане на пенсия в намален размер е уредена в чл. 68а от КСО: лицата, които имат изискуемия осигурителен стаж по чл. 68, ал. 2 КСО, могат по тяхно желание да се пенсионират до една година, по-рано от възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено.
Независимо от това на какъв вид пенсия за осигурителен стаж и възраст е придобито право, работодателят може да прекрати трудовото правоотношение на работника или служителя. Ако е придобито право на пенсия по чл. 68 от КСО, основанието за прекратяване на трудовия договор е чл. 328, ал. 1, т. 10 от КТ а ако е придобито право на пенсия в намален размер по чл. 68а от КСО, основанието за прекратяване на трудовия договор е чл. 328, ал. 1, т. 10а от КТ
Целия анализ прочетете в броя на списанието "Съветник: ТРЗ и Осигуряване от А до Я" тук >>
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
3 Коментари