Служител пенсионер е назначен при нас, след като се е пенсионирал. Той работи при нас от 9 месеца, но в последните 2 месеца използва болнични. Преди това не е отсъствал. Управителят иска да го освободим веднага. Как би било най-добре за нас да стане това? Ще дължи ли работодателят обезщетения? Служителят не е ползвал отпуск. Каква ще е базата за обезщетения – кой месец? През месец 03.2021 г. е работил до 10.03 и от 11.03.2021 г. е в болнични до момента. През месец 02.2021 има болничен от 01.02. до 07.20.2021 г., после е работил, и има 2-ри болничен от 24.02 до 26.02.2021 г. Ако и сега през месец април е в болничен, ние трябва ли да искаме разрешение от Инспекцията по труда?
Вие сте ТРЗ служител - уж с нормално работно време, но често то се превръща в постоянно поради новите възникнали казуси в работата Ви, както и честите промени в законодателството. Ето защо имате нужда от книга, която да Ви даде експертни отговори на често срещани и трудни въпроси в практиката Ви. В изданието “365 дни ТРЗ: Експертни решения и съвети” ще откриете точно това - решения на казуси по голяма част от темите в работата Ви + експертни анализи. Вижте изданието и неговото съдържание тук >>
А ето и отговор на въпроса от експерт Василена Христова, включен в книгата:
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10а, 10б и 10в от КТ работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2, когато трудовото правоотношение е възникнало след като работник или служител е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Следователно, само когато трудовото правоотношение е възникнало след като работник или служител е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, съществува законова възможност за работодателя да прекрати сключения трудов договор на основание чл. 328, ал. 1, 10а, 10б и 10в от КТ Необходимо е правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст не само да е придобито, но и да е упражнено или да е отпусната пенсия.
В случаите по чл. 328, т. 10а, 10б и 10в работодателят може да получи служебно от Националния осигурителен институт информация относно наличието на упражнено право на пенсия от работника или служителя. Националният осигурителен институт предоставя безвъзмездно информацията в 14-дневен срок от получаване на искането.
Работодателят трябва да може да докаже че е връчил на служителя документа „предизвестие“, тъй като от датата следваща датата на получаването започва да тече неговия срок.
При отправено предизвестие всяка от сраните може да прекрати договора и преди изтичане на срока на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение за неспазено предизвестие по реда на чл. 220, ал. 1 или 2 от КТ Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието. Обезщетението по чл. 220 ал. 1 от КТ се изчислява по реда на чл. 228, ал.1 от КТ или от брутното трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца на уволнението.
В случай че прекратяването на трудовото правоотношение бъде извършено през месец април, то за база ще се използва възнаграждението получено от служителя през месец 03.2021 г. -през който са отработени седем дни. За да се определи брутното трудово възнаграждение за пълен работен месец, е необходимо:
- изплатеното за април брутно трудово възнаграждение да се раздели на броя на работните дни, за които то е начислено;
- полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение да се умножи по броя на работните дни за месеца съгласно работния график на лицето.
При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност, съгласно чл. 224, ал.1 от КТ Обезщетението за неизползван платен отпуск се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение – „от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни“. Тъй като в месец 03.2021 г. са отработени 7 дни, а във 02.2021 работните дни на лицето са 12, то в така описания въпрос обезщетението по чл. 224, ал.1 от КТ трябва да се изчисли като за база се използва среднодневно брутно трудово възнаграждение за месец февруари.
Работодателят е длъжен да иска предварително разрешение от инспекцията по труда в случаите, при които трудовите правоотношения на работниците или служителите се прекратяват на посочените в чл. 333 от КТ основания. При другите основания за уволнение (прекратяване) от Кодекса на труда, закрилата при уволнение не се прилага, а именно такива са основанията за прекратяване на трудов договор по чл. 328, ал. 1, т. 10а, 10б и 10в от КТ
При прекратяването на трудови правоотношения на някое от посочените основания - чл. 328, ал. 1, т. 10а, 10б и 10в от КТ не се изисква разрешение от Инспекция по труда.
Източник: “365 дни ТРЗ: Експертни решения и съвети”. Вземете книгата от тук >>
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари