Подаването на електронни трудови записи следва да се извършва по установен ред – по електронен път с използване на квалифициран електронен подпис чрез портала за електронни услуги на НАП, или на електронен носител, придружен от писмо по образец съгласно приложение № 4 към наредбата. За онези работодатели, които не използват електронни услуги, остава възможността да подават данните с придружително писмо.
Членове 10 и 11 от Наредбата уреждат сроковете, в които работодателят или органът по назначаване трябва да подадат електронен трудов запис. В тези разпоредби са уточнени и видовете данни, както и конкретните срокове за подаване при започване, промяна или прекратяване на трудово или служебно правоотношение. Предвидени са и срокове за предаване на информация в случаите на промяна на работодателя или на органа по назначаване.
Запазена е основната логика от досегашния ред за подаване на данни към регистъра:
- до 3 дни след сключване на договор или настъпване на промяна в правоотношението;
- до 7 дни при прекратяване на трудовото или служебно правоотношение;
- до 10 дни при смяна на работодател или назначаващ орган съгласно чл. 123 или 123а от Кодекса на труда.
Въпреки това, новата уредба въвежда повече случаи, в които се изисква подаване на електронен запис, в сравнение с предишната практика. Това поставя под въпрос аргумента за „облекчена административна тежест“, изтъкнат в доклада на социалния министър, с който се предлага приемането на Наредбата.
Форматът за подаване на информацията е описан в приложения № 1 и № 2 към Наредбата, като към тях са приложени подробни инструкции за правилно попълване на данните.
Съгласно чл. 12 от Наредбата, НАП има задължение да потвърди получаването на електронния трудов запис чрез издаване на протокол (по образец от приложение № 5). Протоколът съдържа информация за успешно вписаните записи, както и за онези, които не са били приети, с посочени причини. Работодателите или назначаващите органи разполагат с тридневен срок за отстраняване на посочените несъответствия и за повторно подаване на данните. Така ще бъде осигурена коректност в информацията и ще се улесни изпълнението на нормативните изисквания.
В съответствие с чл. 63, ал. 1 от Кодекса на труда, в чл. 12, ал. 3 на Наредбата е предвидено задължение за работодателя да предостави на работника или служителя копие от протокола с началните данни преди реалното му постъпване на работа.
източник: portaltrznormativi.bg
източник: portaltrznormativi.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари