Въпрос: Оправдано ли е за служители, назначени на една и съща длъжност в едно предприятие, да е договорена различна основна заплата? Това проява на дискриминация ли е и нарушаваме ли други разпоредби от нормативната база?
Отговор: Съгласно чл. 66, т.7 от КТ nbsp; в трудовия договор задължително се определя основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане, който работодателят и работникът или служителят сключват преди започване изпълнението на трудовите им задължения в предприятието. Всеки трудов договор е индивидуален и се сключва между конкретен работодател и конкретно лице, което желае да работи при този работодател.
Затова всеки трудов договор се определя като лични договори, за разлика от колективния трудов договор, който се сключва между работодателя и трудовия колектив като цяло.
Съгласно чл. 243, ал.1 от КТ nbsp; „Жените и мъжете имат право на равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд“. Това означава, че дискриминацията на основание пол е забранена.
В чл. 247,ал. 1 от КТ е посочено, че „Размерът на трудовото възнаграждение се определя според времетраенето на работата или според изработеното“. По коя от двете системи на заплащане се определя трудовото възнаграждение в конкретния казус, трябва да е посочено в сключеният между работника и работодателя трудов договор по реда на чл. 66 от КТ
По-подробни правила относно определяне размера на работната заплата във предприятията са разписани, освен в КТ и в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /за краткост Наредбата/. Тя е подзаконов нормативен акт, издадена на основание КТ и не трябва да му противоречи и следва да се прилага от всички работодатели. Освен това съгласно чл. 2, ал. 1, т. 2 от Наредбата всеки работодател трябва да има изработени и свои Вътрешни правила за организация на работната заплата, които трябва да са достъпни до работниците и служителите, за да се запознаят с тези правила.
В посочените нормативни актове е предвидено, че всяко трудово възнаграждение се състои от две части: брутна работна заплата и основна работна заплата.
Брутната работна заплата се състои:
1. от основна работна заплата, определена съгласно действащата нормативна уредба и прилаганата система на заплащане на труда;
2. от допълнителни трудови възнаграждения, определени в КТ или в други нормативни актове, съобразно извършвана дейност в съответния сектор или бранш /промишленост, търговия, здравеопазване и прочие/ вж. чл.3 от Наредбата/.
Размерът на основната работна заплата се определя от работодателя съобразно вида на трудовите задачи, отговорностите, които са присъщи за съответното работно място или длъжност, в съответствие с приетите стандарти за количество и качество на труда и времетраенето на извършваната работа, образованието на лицето и др./ вж. чл.4, ал.1 от Наредбата/ и се посочва в щатното разписание на фирмата.
При оценката на работното място се отчитат:
1. сложността на труда;
2. отговорността на труда;
3. тежестта на труда;
4. параметрите на работната среда. /чл.4, ал.3 и ал.4 от Наредбата/.
КТ допуска, основната работна заплата да може и да се договоря между работодателят и работника или служителя при сключване на индивидуалният трудов договор.
В Наредбата е предвидено, че работниците и служителите имат право и на допълнително месечно възнаграждение, определено в процент върху основната работна заплата за придобит трудов стаж, образование и професионален опит. Правото и размерът на допълнително трудово възнаграждение също трябва да е посочено в трудовия договор на лицето при неговото сключване.
Допустимо е и с допълнително споразумение между страните да бъде договорено допълнително възнаграждение.
Следователно, фактът че лицата са назначени на една и съща длъжност не предполага автоматична еднаквост в размера на основната работна заплата и на допълнителните трудови възнаграждения.
Ако обаче едно от лицата смята, че спрямо него има проявена дискриминация, то винаги може да се обърне към Комисията за защита от дискриминация.
източник: www.portaltrznormativi.bg
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари