Право на наследствена пенсия имат лицата, изброени в чл. 80, ал. 2 от КСО.
За да имат право на наследствена пенсия правоимащите, починалият трябва или да има право на пенсия към датата на смъртта или да е бил пенсионер. Когато почине осигурено лице, приема се, че починалият има право на лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване или поради трудова злополука или професионална болест.
Разрешете и най-трудните казуси със служителите-пенсионери или с онези служители, на които им престои пенсиониране – бързо, лесно и сигурно – с готовите експертни ТРЗ решения в книгата „Трудови правоотношения със служители в затруднение“. Вземете я тук >>
Съгласно чл. 83, ал. 2 от КСО, когато починалият е придобил право на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст докато е бил жив, наследниците имат право на наследствена пенсия за осигурителен стаж и възраст. Приема се, че към датата на смъртта на починалия, той е отговарял на изискването за навършена възраст, съгласно чл. 68, ал. 1 от КСО към същата дата.
Получаването на наследствена пенсия не означава, че наследниците на починалия са приели наследството му.
Какво гласи правото на наследствена пенсия за децата на починалия родител?
Право на наследствена пенсия имат както децата, родени в брака, така и извънбрачните и осиновените деца. При осиновяване осиновените деца нямат право на пенсия от рождените си родители и обратно, освен в случаите, когато родителят на осиновения е съпруг на осиновителя.
Съгласно чл. 31 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС), при прекратяване на осиновяването осиновените деца възстановяват правото си на пенсия от рождените си родители и обратно.
Съгласно чл. 82, ал. 1 от КСО, децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването ѝ, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако учат и ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст.
Считат се за неработоспособни наследниците с определена от ТЕЛК (НЕЛК) 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/ вид и степен на увреждане.
Деца, които учат след навършване на 18-годишна възраст, са:
- ученици, които продължават образованието си след навършване на 18-годишна възраст в училищата, създадени по реда на отменения Закон за народната просвета, действал до 01.08.2016 г., а от същата дата - по Закона за предучилищно и училищно образование, както и социални учебно-професионални заведения, създадени с ПМС № 63 от 1991 г. за образуване на социални учебно-професионални заведения за квалификация и преквалификация на лица с намалена трудоспособност, независимо от степента и формата на обучение. Те установяват това обстоятелство в началото на всяка учебна година с документ от съответното учебно заведение;
- лица, независимо от формата и степента на обучението им, приети и записани във висшите училища, създадени по реда на Закона за висшето образование, както и организациите по чл. 47 от същия закон. Те установяват това обстоятелство в началото на всеки семестър с документ от съответното висше училище или от съответната научна организация;
- лица, които учат в чужбина. Те установяват това обстоятелство с:
а) оригинален документ, издаден от учебно заведение на държава извън държавите-членки на Европейския съюз, на Европейската икономическа зона (Исландия, Норвегия, Лихтенщайн) и Швейцария, оформен в съответствие с разпоредбите на двустранните международни договори, по които Република България е страна, или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранните публични актове, съставена в Хага на 5 октомври 1961 г., а когато не са приложими тези разпоредби – е преминал процедурата по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, утвърден с Постановление № 184 на Министерския съвет от 1958 г. Документи, издадени от едно и също учебно заведение, се изискват оформени по този ред само при първоначалното им представяне. Документът трябва да е преведен на български език по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, с изключение на случаите, при които разпоредбите на международен договор в областта на социалната сигурност, по който Република България е страна, предвиждат друго;
б) документ, издаден от учебно заведение в държава членка на Европейския съюз, на Европейската икономическа зона (Исландия, Норвегия, Лихтенщайн) и Швейцария, който е оригинален документ или електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис на учебното заведение или електронно генериран документ, за който учебното заведение е предоставило възможност за верификация на неговата интернет страница, снабдена с удостоверение за автентичност на уебсайт по смисъла на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 година относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО, като верността на данните, вписани в документа, е удостоверена по този ред.”
За учащи се считат и лицата, които са прекъснали обучението си поради заболяване съгласно правилата на съответното учебно заведение, както и поради бременност, раждане и отглеждане на малко дете до навършване на 3-годишна възраст, но общо за не повече от 2 години.
Лица, завършващи последния курс на обучение, се счита, че учат до дипломирането си, но не по-късно от края на втората сесия за дипломиране на курса.
Лицата, които полагат стаж след дипломиране, не се считат за учащи.
Лицата, които са прекъснали обучението си поради слаб успех или незаверен семестър, не се считат за учащи и нямат право на наследствена пенсия от началото на прекъснатия семестър, ако няма друга дата, посочена в заповедта на ректора. Лицата, които са отписани/ отстранени от учебното заведение, нямат право на наследствена пенсия от датата, посочена в заповедта на ректора, а ако такава не е посочена – от датата на заповедта.
Вижте още:
Право на наследствена пенсия на преживелия съпруг и „вдовишка“ добавка към пенсията на преживелия съпруг/ съпруга;
Право на наследствена пенсия за родителите,
Като прочетете целия анализ в Портал ТРЗ Нормативи тук >>
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари