Актуално за 2021-ва година.
На основание чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са длъжни да внасят авансово за своя сметка осигурителни вноски през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица за 2021 г. е в размер на 650 лв. За тези, които започват дейност през 2021 г. минималният месечен размер на осигурителния доход е също в размер на 650 лв.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители за 2021 г.е 420 лв.
Максималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица за 2021-ва година е 3000 лева.
Самоосигуряващи се са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, упражняващите трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители (само тези, които са длъжни да определят годишен окончателен размер на осигурителния си доход).
За земеделските стопани и тютюнопроизводителите трябва да направим уточнение, че те са самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО, но когато те реализират приходи само от непреработена растителна и/ или животинска продукция не определят окончателен размер на осигурителния си доход за тези приходи. Когато обаче земеделските производители реализират доходи и от друга дейност като самоосигуряващи се лица, те определят окончателен размер на осигурителния си доход само за доходите от тази дейност.
Задължението за осигуряване за посочените лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец (ОкД-5) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
За да внесат осигурителни вноски върху реално получените доходи от трудова дейност, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход и годишен осигурителен доход въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ – Справката за окончателния размер на осигурителния доход за съответната година, за периодите на упражняване на трудова дейност в това им качество в рамките на календарната година.
Не определят окончателен размер на осигурителния си доход и годишен осигурителен доход:
- собственици или съдружници в търговски дружества и физически лица, членове на неперсонифицирани дружества, за които не е възникнало задължение за подаване на данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ;
- регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази си дейност и не попълват Справка за окончателен размер на осигурителния доход, но подават годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ със съответното приложение.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари