Въпрос:
Лице работи като учител. При постъпване на работа разбира, че в трудовата си книжка няма подписи и печати от някои от предишните работни места.
Предоставя УП2 и УП3 с дата на издаване след постъпването на работа. Въпреки предоставените документи не е било начислявано необходимото увеличение към заплатата за клас прослужено време в продължение на 4 години.
Лицето следва да се пенсионира и подава нови документи УП 2 и УП 3 с нови дати на издаване. Съответно за последния си работен месец получава 80 лв. повече.
Следвацият месец се пенсионира. При положение, че е получило процент за прослужено работно време последния работен месец, а вече е подало документи за пенсиониране, има ли право лицето да му бъде изплатен процент за прослужено време през годините назад, в които е работило, а не е бил начисляван?
Отговор:
Съгласно чл. 358, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда срокът за предяваване на иск за изплащане на неначислена сума за стаж и професионален опит е 3 годишен. Съгласно разпоредбата на ал. 2, т. 2, изр. 2 към същият член при парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
Трябва да се съобрази също така дали лицето има право на сума за стаж и професионален опит за трудовия стаж, натрупан при предходните работодатели.
Съгласно чл. 12, ал. 4 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата...
Съгласно чл. 12, ал. 4 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата...
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари