Какъв е редът за изплащане на пенсията на друго лице?
Пенсията се изплаща лично на пенсионера. В много случаи обаче, лицето не може лично да получи пенсията си. Тогава тя може да бъде изплатена на упълномощено от пенсионера лице. Пълномощното следва да е с нотариално заверен подпис. Ако пълномощното е издадено на територията на чужда държава, подписът на упълномощителя е необходимо да се завери от българските дипломатически и консулски представителства. За да получи пенсията, освен пълномощното, упълномощеният трябва да носи своя документ за самоличност. Това са двата документа, без представянето на които пенсията не може да се изплати на друго лице. Когато пълномощното е с нотариална заверка на подписа, копие от него се задържа в пощенската станция, а оригиналът се представя винаги при получаване на суми от пенсия. Този вид упълномощаване се използва обикновено в случаите, когато пенсията ще се получава от упълномощено лице по-дълго време.
Ако пенсията се получава от пощенска станция има и други възможности за нейното изплащане. Когато само един или няколко месеца не може да се получи лично, тя може да се изплати на упълномощено лице без нотариална заверка на подписа, чрез така нареченото изрично пълномощно. Когато се изготвя такъв вид пълномощно, е необходимо много точно и ясно да бъде вписано какви суми от пенсия да се изплатят на упълномощеното лице – например точно за кой месец или точно кой пенсионен запис. По този начин волята на пенсионера ще бъде правилно изпълнена от пощенския служител. При изплащането на пенсията се изисква документ за самоличност на упълномощения. По такъв вид пълномощно може да се извърши плащане най-много 3 пъти в една календарна година. Всеки път обаче трябва да се представя отделно пълномощно. Задължително условие е в пълномощното пенсионерът да декларира, че не е ползвал това право повече от 3 пъти през календарната година. Тъй като това пълномощно се издава за всяко конкретно плащане, то се задържа в пощенската станция.
Изплащането на пенсията на упълномощено лице чрез изрично пълномощно без нотариална заверка на подписа може да се извърши само от пощенската станция, в чиито изплащателни документи е включен пенсионерът.
Пенсията може да бъде изплащана в дома на пенсионера по постоянния или настоящия адрес след заявление от лицето до началника на пощенската станция, ако получава пенсия за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане или има навършена 68-годишна възраст. В тези случаи пенсията и добавките към нея до двукратния размер от социалната пенсия за старост може да се изплаща срещу подпис, без пълномощно, на съпруг (съпруга), на пълнолетни деца или на родители на пенсионера, които следва да докажат това свое качество и да представят документите за самоличност на получателя и на пенсионера.
Пенсията и добавките към нея до двукратния размер на социалната пенсия за старост, на лицата с пенсия за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане или с навършена 68-годишна възраст може да се изплаща в пощенските станции при посочените горе условия и ред.
Когато пенсионерът има законен представител, настойник, попечител или определени лица по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, пенсията се изплаща съответно на законния представител, на настойника, на попечителя или на лицата по чл. 26 от Закона за закрила на детето. Тези лица удостоверяват това свое качество пред съответната пощенска станция с документ за самоличност и: удостоверение за раждане на дете, с влязло в сила съдебно решение или с удостоверение, издадено от общината (кметството).
Тези начини за изплащане на пенсията чрез пощенските станции не са приложими, когато пенсията се изплаща чрез доставчик на платежни услуги, лицензиран от Българска народна банка или от клон на ДПУ. В този случай се прилагат правила, въведени от ДПУ.
източник: nssi.bg
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари