Какъв е редът за представяне на болнични листове, издадени от държави членки на ЕС или трети държави?
Отговор на въпроса даде експерт Аспасия Петкова на реално зададен въпрос от Ваш колега – ТРЗ служител. Въпросът и отговорът са включени в експертната книга, специализирана в работата Ви с чужденци – назначаване, осигуряване и др. – „Назначаване на чужденци: Експертите съветват“. Вижте още какви решения ще получите с книгата, като кликнете тук >>
Ето конкретно и целия казус на Вашия колега и съответния му отговор:
Въпрос: Наши колеги, чуждестранни лица, желаят да се лекуват или да родят в държавите, от които идват – държави членки на ЕС или трети държави. Какъв е редът за представяне на болнични листове, издадени от тези държави?
Отговор: Редът за представяне на удостоверенията за неработоспособност, бременност или раждане, издадени в друга държава, е регламентиран в чл. 43 - 45 от Наредба за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, в сила от 1 януари 2016 г.
За още готови експертни решения във връзка с назначаването на чужденци, поръчайте книгата „Назначаване на чужденци: Експертите съветват“ от тук >>
Установяването в друга държава, с която се прилага международен договор, по който Република България е страна, или европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, на временна неработоспособност, бременност или раждане на лица, осигурени съгласно българското законодателство, се извършва по реда, утвърден в тази държава. В тези случаи болничен лист по реда на Наредбата за медицинската експертиза, приета с Постановление No 87 на Министерския съвет от 2010 г. (ДВ, бр. 36 от 2010 г.), не се издава. Когато не е издадено удостоверение за неработоспособност или чуждата компетентна институция не е представила съответния формуляр, се прилага редът, предвиден в Наредбата за медицинската експертиза. Установяването в държава, с която не се прилага международен договор, по който Република България е страна, или европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, на временна неработоспособност, бременност или раждане на лица, осигурени съгласно българското законодателство, се извършва по реда, предвиден в Наредбата за медицинската експертиза.
Удостоверения за неработоспособност, издадени в друга държава, с която се прилага международен договор, по който Република България е страна, или европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, се представят от осигурителите, техните клонове и поделения, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и от дружествата, чрез които се осигуряват съдружниците в търговски дружества, от собствениците на ЕООД и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества, на хартиен носител в съответното ТП на НОИ. Когато лицата нямат постоянен адрес в Република България, тези удостоверения се представят в ТП на НОИ – София - град. Удостоверенията, заедно с удостоверение по образец съгласно приложение № 9, в което не се попълва номер на болничен лист, се представят на хартиен носител.
Документите се представят с придружително писмо по образец съгласно приложение № 19, подписано от лицето, задължено да ги представя по тази наредба, или от негов представител, а за самоосигуряващите се лица - подписано от лицето. Придружителното писмо се представя в два екземпляра, единият от които остава в съответното ТП на НОИ.
Осигурените лица/ осигурителите им и самоосигуряващите се лица или упълномощени от тях лица представят в съответното ТП на НОИ документите за осигурителен стаж, придобит в друга държава, издадени от чуждата компетентна институция, и/или декларират такъв стаж при непредставяне на документ. При деклариране на осигурителен стаж, придобит в друга държава без представяне на необходимите документи, проверката и удостоверяването му се извършват по установения с международен договор, по който Република България е страна, или с европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност ред.
Паричните обезщетения и помощи се изплащат в друга държава при условията и по реда, предвидени в международен договор, по който Република България е страна, или в европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, когато правоимащото лице пребивава в другата държава и е избрало да получава дължимите суми в съответната държава. Изплащането на парични обезщетения и помощи се извършва чрез преводи в евро, освен ако в международен договор, по който Република България е страна, или в европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност е предвидена друга конвертируема валута.
Източник: „Назначаване на чужденци: Експертите съветват“. Вземете книгата тук >>
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
4 Коментари