Това показва анализ на Българската търговско-промишлената палата, публикуван в официалния ѝ сайт.
За периода 2003 - 2016 г. безработните у нас са намалели от 449,1 хил. души до 247,2 хил. Коефициентът на безработица през 2003 г. е бил 13,7 %, докато за 2016 г. е 7,6 на сто. За третото тримесечие на 2017 г. неговата стойност е 5,8 %.
Румъния е единствената страна с по-нисък коефициент на безработица от нас - 5,2 %. В останалите балкански страни този процент е значително по-висок.
Положителният резултат се дължи от една страна на по-добрият бизнес климат, но и на недостига на кадри - проблем, който се очертава като основен за работодателите през последните години.
Най-голям брой безработни има сред хората със средно образование 99,6 хил. души, с основно, начално и с по-ниско броят им е 65,3 хил.души. Най-малка е безработицата сред висшистите - 35,2 хиляди. 205 000 пък е броят на хората, които не търсят работа.
Според проучванията на Българската търговско-промишлената палата най-силен "глад" за специалисти има при IT специалисти, хора, завършили машинно инженерство, както и служители в туристическия бранш, транспорта и строителството.
източник: bcci.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари